NLP ׁלימוד עצמי

NLP ׁלימוד עצמי

שאלה שעולה לעיתים קרובות בהקשר ל -NLP היא האם ניתן ללמוד NLP באופן עצמאי מספר או קורס NLP מקוון. לעיתים קרובות שאלה זו נענית בשלילה נחרצת, ויש גם מי שאף יטען שלימוד עצמי של NLP שקול ללימוד שחיה בהתכתבות. האם נכון בהכרח להניח כי נל"פ ניתן ללמוד רק במסגרת פרונטלית? על שאלה זו ננסה לענות בהרחבה במסגרת המאמר הבא.

לפני הכל – מה זה NLP ולמה הוא משמש?

NLP (ראשי תיבות של Neuro Linguistic Programming), שפירושו בתרגום חופשי לעברית: ניתוב לשוני פיזיולוגי, הינה גישה פסיכולוגית טיפולית אשר פותחה בארצות הברית במהלך שנות ה – 70. שיטת ה – NLP כרוכה בניתוח של אסטרטגיות המשמשות אנשים מצליחים, ויישומן לטובת השגת מטרותיו האישיות של המטופל.

 

NLP (נלפ) קושר בין מחשבות, רגשות, שפה ודפוסי התנהגות שנלמדו דרך התנסות אישית, לתוצאות ספציפיות בחייו של האדם. לכן במסגרת נל"פ, נעשה שימוש במיומנויות טיפול שונות על מנת לשנות את מחשבותיו, תחושותיו והתנהגויות ברירת המחדל של המטופל, כדרך לשנות את הרגליו ודפוסי הפעולה האוטומטיים שלו.

נקודת המוצא של שיטה ה – נלפ, הינה כי באמצעות שיפור מיומנויות התקשורת הבין אישית לצד מיטוב השיח הפנימי של המטופל מול עצמו, ניתן לקדם אותו להשגת התוצאות הרצויות לו.
מטפלים רבים בישראל ובעולם כולו, עושים שימוש בעקרונות ה – NLP במסגרת טיפולים רגשיים, טיפול בחרדות, אימון אישי, אימון עסקי, סדנאות לפיתוח אישי, קורסים דיגיטליים וספרי שיפור עצמי.

אז מה ניתן ללמוד מתוך ספר NLP?

נתחיל מהשורה התחתונה: אף שניתן ללמוד מהו NLP מקריאת ספר, ללמוד איך ליישם את שיטת
ה – NLP עצמה, זה כבר סיפור אחר לגמרי. למה אנחנו מתכוונים? כוונתנו הינה שאין עוררין על כך שניתן ללמוד את המסגרת הרעיונית של NLP מתוך ספר. באמצעות קריאת ספר בנושא נל"פ בהחלט אפשרי ללמוד על העקרונות הבסיסיים של נלפ, ואף ליישם את המיומנויות שנרכשו במהלך קריאת הספר בעולם האמיתי להשגת שיפור בחיים האישיים והמקצועיים. ספרים רבים בנושא NLP מציעים מגוון טכניקות לעזרה עצמית שניתן להשיג בעזרתן תוצאות נהדרות. עם זאת, תמיד קיים הסיכון שהקורא יתקשה ליישם טכניקת NLP שקרא עליה בספר רק בגלל ניואנס מסוים שלא הובן כהלכה. זוהי דוגמא קלאסית לקושי שניתן היה להתמודד עימו בקלות רבה בעזרת הדרכה אישית ממטפל NLP מוסמך.

מה לא ניתן ללמוד מספר NLP?

המקום בו ספרי NLP מתקשים לתת מענה אמיתי, הינו בהקשר למיומנויות הטיפול באנשים אחרים באמצעות תהליכי NLP. כאשר מטפל NLP מדריך את מטופליו בעזרת טכניקת NLP, כמו תרגילי דמיון מודרך, יש כמות עצומה של מידע שעובר בין המטפל למטופל בזמן אמת ומשקף את החוויה של המטופל, והאופן בו כל שלב בתהליך הטיפולי משפיע עליו. היכולת לזהות את הפידבק שמגיע מן המטופל במסגרת הטיפול ב – NLP, להבחין בו, להבין אותו ולהשתמש בו – אינה מיומנות שניתן ללמוד מקריאת ספר לבדה.

על חשיבות האינטראקציה הבין אישית בלימוד NLP

על מנת להפוך למטפל N.L.P מיומן, נדרשת לא רק הכרה של טכניקות הטיפול המקובלות בשיטת ה – NLP, אלא גם התמקצעות בטיפול במטופלים אמיתיים, שיכולים לספק למטפל משוב מתמיד בזמן אמת. כלומר, אין תחליף ליכולת להבחין בשינויים בשפת הגוף, בטון הדיבור, בנשימה ובהבעות הפנים של המטופל – שהם הסממנים החיצוניים לתהליכי העיבוד והשינוי המתרחשים אצל אותו אדם. יתרה מכך, מאחר וכל אדם הוא שונה ומגיב לטיפולי NLP בצורה מעט שונה, כדי לצבור ניסיון מעשי בטיפולי NLP יש צורך בעבודה עם מטופלים רבים. רק בצורה זו יכול אדם שמעוניין להתמחות בתחום ה – NLP להחשף למנעד רחב באמת של תגובות ומנגנוני עיבוד מידע המעורבים בהליך הטיפולי.

 

תרגול טכניקות הטיפול האופייניות לשיטת ה – NLP מול מגוון רחב של מטופלים, הוא בסופו של יום, מה שמקנה לתלמידי השיטה הבנה ממשית של מה עובד ומה ניתן לעשות אם התהליך הטיפולי אינו מתנהל כמצופה.

 

בנוסף לחשיבות הרבה של האינטראקציה עם מטופלים בתהליך הלמידה של נלפ, ישנו סוג נוסף של פידבקים החיוניים ללמידה. כאן אנחנו מדברים על משוב שניתן לתלמיד על ידי מאמן NLP מוסמך ומנוסה, שיכול לכוון אותו לגישות או כלים שכדאי לו לנסות במסגרת עבודתו עם המטופל, או המלצות לדברים שיוכל לעשות בצורה שונה בפעם הבאה. כמו כן, יש עניין נוסף שנוכחות של מאמן נל"פ מוסמך בתהליך הלמידה יכול לסייע בו. על כך נרחיב בפסקה הבאה.

מה עושים אם עולות שאלות בזמן לימוד עצמי של NLP?

אף שניתן לקבל כלים רבים מקריאת ספרי עזרה עצמית מבוססי NLP, מה שספרים לא יכולים לעשות זה ללמד את הקורא כיצד להשתמש ב – NLP במיומנות של מטפל כדי להשיג תוצאות.
רק תרגול מכוון ומפוקח של טכניקות הנל"פ, מול מאמן NLP מוסמך, כפי שניתן לעשות במסגרת קורס NLP פרונטלי או דיגיטלי, יכול לאפשר זאת. אם נטועה בכם הסקרנות הנדרשת כדי לגרום ל- NLP לעבוד, בהכרח יהיו לכם שאלות במסגרת למידת שיטת ה – NLP. אולם כשמדובר בלימוד עצמי של נל"פ מספר, זו עשויה להיות בעיה. לעומת זאת, במידה ותבחרו ללמוד קורס NLP – בין אם מדובר בקורס פרונטלי או קורס NLP אונליין, המדריך יהיה שם כדי ללוות אתכם בתהליך הלמידה ולענות על כל שאלה שתעלה במהלכו. במסגרת קורסי NLP מוקצה לרוב זמן מוגדר לשאילת שאלות לגבי התכנים הנלמדים.

על היתרונות של לימוד NLP במסגרת קורס הכשרה דיגיטלי

כפי שציינו, חלק מהחסרונות הטמונים בניסיון ללמוד NLP מהבית בעזרת ספרים, הינם פתירים באמצעות קורסים מקוונים. כיום הטכנולוגיה מאפשרת לתלמידים שלומדים קורס NLP פרקטישינר אונליין לצפות בסרטוני הדרכה מפורטים המועברים על ידי מטפלי NLP מובילים בתחומם, וכן ליישם ולתרגל באופן מקוון את הכלים הטיפוליים הנלמדים בקורס, במסגרת עבודה בקבוצות. ברבים מן הקורסים הללו קיימת האפשרות גם לקבל משוב ממנחה הקורס בזמן אמת.

קורס NLP אונליין – למי זה מתאים?

רבים מן האנשים שבוחרים להירשם לקורס הכשרת מטפלי NLP באינטרנט, הינם אנשי מקצוע העוסקים בתחום הטיפול למחייתם, וכן אנשים שברצונם להשקיע בהתפתחות האישית שלהם.

אולם לאילו אנשים קורס NLP דיגיטלי מתאים במיוחד?

 

  • אנשים המעוניינים ללמוד קורס הכשרת מטפלי NLP.
  • אנשים עסוקים במיוחד, הזקוקים למסגרת לימוד גמישה מבחינת שעות וימים.
  • אנשים שאינם ניידים ולא יכולים להגיע למסגרות לימוד פרונטליות להכשרת מטפלי NLP.
  • מי שמעוניינים ליהנות מגישה נוחה לתכנים בכל עת ואפשרות ללמוד מביתם.
  • אנשים המעדיפים לימוד עצמי בתנאים, בפרטיות ובקצב שלהם.
  • מטפלי NLP מוסמכים, אשר מעוניינים להעשיר את הידע שרכשו בתכנים הכי עדכניים בתחום, ולקבל גישה מרוכזת לכל הנושאים החשובים במקום אחד.
  • אנשים שחשוב להם ללמוד מחומר מאורגן עם אפשרות לחזור על התכנים בכל עת שיזדקקו.

 

  • אנשים אחראיים שמעוניינים להתפתח ולשדרג את עצמם מבחינה אישית ומקצועית, ולא נרתעים מלקיחת מחויבות על תהליך לימוד עצמי מסודר.
תוכן עניינים
קבלו את כל הפרטים על קורס NLP

כתבות בתחום ה - NLP

משפטי מוטיבציה מומלצים

משפטי מוטיבציה

זקוקים למוטיבצית שיא? רוצים להתמלא באנרגיה לספורט, עבודה, למידה ולחיים? הכנו לכם רשימת משפטי מוטיבציה, שתעשה לכם טוב בלב, תניע את המנועים שלכם, ותגרום לכם

קרא עוד »

מושגים ב-NLP

בין אם אתם חדשים או ותיקים בעולם ה NLP הכנו לכם מושגים ב NLP שמהווים מושגי מפתח שממש כדאי להכיר. ראפור (Rapport) – יצירת קשר

קרא עוד »
תת-מודע

תת-מודע

המונח "תת-מודע" מתייחס לחלקים בפסיכולוגיה של האדם שאינם במודעות שלו, אך משפיעים על התנהגותו, מחשבותיו ורגשותיו.   התת-מודע כולל: – זיכרונות, מחשבות ורגשות שהודחקו –

קרא עוד »
שפת גוף

שפת גוף

שפת גוף היא שפה עוצמתית שאם נלמד להכיר אותה, נוכל לזהות מחשבות, תחושות ורגשות שלא נאמרות, ונוכל להעביר את המסרים שלנו בצורה הרבה יותר אפקטיבית.

קרא עוד »
מיתוסים NLP

מיתוסים על NLP

NLP הוא תחום חדשני ב 50 שנים האחרונות, לצד מיליוני האנשים שכבר למדו את השיטה ומיישמים אותה בשלל תחומי החיים – עסקים, זוגיות, בריאות, התמודדות

קרא עוד »
איך להגשים חלום

איך להגשים חלום

האם חלומות יש רק בסרטי דיסני? או שמא, הם משהו שלכל אחד ואחת מאיתנו יש. האם עלינו לרדוף אחרי החלומות שלנו, או אולי דווקא לקבל

קרא עוד »
ספרי NLP

ספרי NLP

בחרנו לכם את 5 ספרי NLP שלדעתנו, ייתנו לכם הכי הרבה ידע, הבנה וכלים פרקטיים בעולם ה NLP. ספר NLP הוא פתח לעולם מרתק על

קרא עוד »
ראפור

ראפור

ראפור, הינו מושג חשוב ב NLP, שפירושו מצרפתית כימיה. היכולת ליצור אינטרקציה טובה, וקשר בטוח עם אדם נוסף. ראפור הינו כלי, שאנו מיישמים רבות בחיינו

קרא עוד »
ספרים בתחום הבריאות

ספרים בתחום הבריאות

מתוך הבנת הקשר הבלתי ניתן לערעור בין גוף ונפש, אנשים רבים השואפים למצות את הפוטנציאל הגלום בהם ולפרוץ גבולות אישיים, מחפשים דרכים להיטיב עם גופם

קרא עוד »
התמודדות עם מחשבות שליליות

התמודדות עם מחשבות שליליות

כולנו חווים רגשות מגיל צעיר, אולם כמבוגרים המנסים לנווט בעולם הכאוטי של החיים המודרניים, לעתים קרובות, מגוון הרגשות שאנו חווים ביום יכול להשתנות באופן דרמטי.

קרא עוד »
איך לאכול בריא

איך לאכול בריא

האם אתם רוצים ללמוד כיצד לאכול בריא יותר? אולי אתם רוצים לרדת במשקל ? אולי המשקל שלכם תקין אבל אתם מעוניינים לשפר את הבריאות שלכם

קרא עוד »
NLP הצופן החדש

NLP הצופן החדש

NLP הצופן החדש (The New Code of NLP) הוא תחום עשייה חדש ומלהיב במדעי ההתנהגות. הוא מתמקד באיתור דפוסים חשובים של התנהגות אנושית, כולל אופן

קרא עוד »
איך להיות אפקטיבי

איך להיות אפקטיבי

האם תהיתם אי פעם איך זה שיש אנשים שנראה שיש להם מספיק זמן לעשות את כל מה שהם רוצים, ואילו אחרים תמיד ממהרים ממשימה למשימה,

קרא עוד »
ביטחון עצמי

ביטחון עצמי

מה זה ביטחון עצמי? האם זו תכונה, מיומנות או אופי? האם זה מולד או נרכש? איך זה משפיע על החיים שלנו? אלו מגוון שאלות שצפות

קרא עוד »