NLP הצופן החדש

NLP הצופן החדש

NLP הצופן החדש (The New Code of NLP) הוא תחום עשייה חדש ומלהיב במדעי ההתנהגות. הוא מתמקד באיתור דפוסים חשובים של התנהגות אנושית, כולל אופן ההתנהלות שלנו בעולם, תהליכי החשיבה שלנו וניהול של מצבנו הרגשי. במאמר זה נסביר על עקרונות הצופן החדש של NLP והאופן בו שיטת טיפול זו יכולה לסייע לאנשים במגוון תחומים בחייהם.

מהו דפוס התנהגות?

דפוס התנהגות הוא כל רצף פעולות החוזר על עצמו בחיינו, באופן שמאפשר לנו לחזות את הקשר בין פעולה אחת לתוצאתה. למשל, לפני שחתול מתנפל על הטרף שלו, הוא מכופף את אוזניו מטה ומניע את זנבו ימינה ושמאלה. מכיוון שאנחנו יכולים לחזות שהחתול עומד להתנפל על טרפו על ידי התבוננות בחתול המשתופף מטה, אנו יכולים לומר שגילינו דפוס.

מהי שיטת NLP?

המונח NLP הוא ראשי תיבות של Neuro Linguistic Programming (שפירושו בעברית: תכנות לשוני נוירולוגי). כאשר מדברים על שיטת ה – NLP, הכוונה היא לטכניקה המשמשת למטרת אימון אישי או עסקי. הקו המנחה בשיטת הנל"פ הינו זיהוי ותכנות מחודש של דפוסי התנהגות וחשיבה של בני אדם, כדרך ליצור שינוי באופן תגובתם למצבים שונים בחייהם – בהיבט הרגשי והמעשי.
זאת בעזרת כלים יעודיים שמציעה השיטה לניתוח דפוסי החשיבה של האדם, והצורה בה הם משפיעים על התקשורת שלו מול עצמו ומול סביבתו, אשר בשימוש מושכל יצרו שינוי גם באופן ההתנהגות שלו ובמערכות היחסים שלו עם האנשים בחייו.

NLP הצופן החדש מתמקד באיתור דפוסים קריטיים של התנהגות אנושית

דפוסים נמצאים בכל מקום. ישנם דפוסים בתרבות, דפוסים בארגונים, דפוסים במשפחות וכמובן דפוסי התנהגות אישיים. על ידי התבוננות בדפוסי ההצלחה של אנשים אשר הגשימו את עצמם בצורה יוצאת דופן, מאמנים אישיים בשיטת ה – NLP בונים מודלים ליצירת הצלחה ומצוינות בחייהם של מטופלים. היכולת לעבוד טוב עם התת מודע במוחנו היא תנאי חובה ליצירת שינוי על פי הצופן החדש של שיטת NLP.

NLP הצופן החדש ככלי להשגת מצוינות אישית ומקצועית

הדגש המרכזי בצופן החדש של NLP הוא על השאלה "איך?" ולא על ה"למה?". פירוש הדבר הינו שמסגרת הטיפול ב – NLP הצופן החדש עוסקת אך ורק בתהליכים מעשיים ולא בצידוקים היסטוריים. היכולת לזהות כיצד אנשים הנחשבים כמצליחים על פי אמות המידה התרבותיות בחברה המערבית, עושים את מה שהם עושים, יוצרת אפשרויות ומינוף רב עוצמה להשגה ולהצטיינות ביעדים אישיים ומקצועיים באמצעות מעקב אחר דפוסי הפעולה של המודלים להצלחה.

 

 

על ההבדלים בין תהליך NLP קלאסי לעומת NLP הצופן החדש

במקור, שיטת האימון NLP פותחה באמצע שנות השבעים של המאה ה – 20, על ידי ד"ר ג'ון גרינדר ופרופ' ריצ'רד באנדלר. יסודות שיטת ה – NLP ידועים כיום גם בתור "NLP הצופן הקלאסי".
על בסיס עקרונות היסוד של השיטה, פותחו לאחרונה על ידי גרינדר מודלים חדשים של NLP המאוגדים תחת הכינוי "הצופן החדש של NLP" (באנגלית: The New Code of NLP).

 

מבחינה היסטורית היישום של הקוד הקלאסי של NLP היה מכוון למניפולציה מודעת של ייצוגים פנימיים (דימויים חזותיים, צלילים ותחושות). לא היתה בשיטה הישנה שום מעורבות רשמית של המוח הלא מודע. כתוצאה מכך, הטיפול בשיטת הנל"פ הקלאסית התמקד בפתרון בעיות נקודתי ללא הסתכלות רוחבית וכוללת על מכלול ההיבטים בחיי המטופל העלולים להיות מושפעים מכך.

התכלית המרכזית של הקוד החדש של הנל"פ הינה ליצור בקלות וללא התנגדויות שינויים בחייו של הפרט, באופן שיתמוך במיקסום יכולותיו ויכולתו להתמודד עם אתגרים ברמת מורכבות גבוהה בכל תחומי החיים. זאת באמצעות יצירת תקשורת ישירה ונוחה עם התת מודע לשם מיטוב של יכולותיו.

 

התובנה שהביאה את גרינדר לפיתוח הקוד החדש של נלפ, היא בזמן שאנו מבצעים משימות מורכבות או עסוקים במשחק, אנו מחוברים אל התת מודע שלנו באופן שמאפשר לנו למנף את יכולותינו ולמקסם את רמת הריכוז שלנו – מצב הידוע בתור "מצב ביצועי גבוה".

רוצים להגיע למצב ביצועי גבוה? התחילו לקפוץ בטרמפולינה!

את המצב הביצועי הגבוה שגרינדר זיהה בדפוס חשיבתם של נבדקים בזמן ביצוע פעולות משחקיות, הוא שטף לרתום לטובת השגת יעדים בחייהם של מתאמנים בשיטת ה – NLP. לכן התהליך הטיפול במסגרת NLP הצופן החדש כולל בין היתר אלמנטים משחקיים, כגון קפיצה בטרמפולינה, ג'אגלינג, תרגילי תנועה ונשימה וכן הלאה. בשורה התחתונה – כל מי שלמד קורס NLP הצופן החדש, יכול ליישם את העקרונות הללו באמצעות משחקים שיפתח בעצמו, כל עוד יקפיד לשלב בהם את ארבעת המרכיבים בסיסיים שעליהם נשען הצופן החדש של ה – NLP.

מהם היתרונות בשיטת הצופן החדש של NLP?

היתרון המרכזי בתהליך טיפול בשיטת הצופן החדש של NLP, טמון בעובדה שהעבודה מול התת מודע מאפשרת לנו גישה למגוון אפשרויות גדול יותר מאשר בעבודה מול החלק המודע במוחנו.
על פי הבלשן וחוקר הקוגניציה ג'ורג' לקוף, 95% מתהליכי החשיבה שלנו מתרחשים באופן בלתי מודע.  המוח הלא מודע עובד עם דפוסים, דימויים (מטאפורות) ויכול לנדוד בין מסגרות זמנים מרובות, רמות לוגיות שונות ועמדות תפיסתיות מגוונות. לתת המודע  יש את היכולת לדמיין תרחישים עתידיים כולל ההשלכות האפשריות שלהם על חיינו. זה יכול לספק כוונות, פתרונות ומשאבים רבים אחרים לתודעה, כאשר המידע מבוסס על ניסיון החיים שלנו. כשאנחנו רותמים את החלק הבלתי מודע במוחנו לטובת השגת התוצאות הרצויות לנו ובחירת המשאבים הדרושים לשם כך, השינוי המתחולל בחיינו הינו אקולוגי עבורנו – קרי, משרת אותנו בכל ההיבטים בחיינו.

 

בהקשר זה, אקולוגיה משמעה התייחסות להיקף הרחב יותר של השלכות אפשריות (יתרונות וחסרונות) של כל פעולה, כולל השינוי המושג בעקבותיה. כאשר אנו לוקחים בחשבון את ההשלכות של דרכי הפעולה השונות הנתונות לבחירתו של הפרט, אנו יכולים לבדוק משאבים לפני השינוי ולהבטיח את רווחת האדם והמערכות בהן הוא פועל כמכלול.

 

היתרון בשיטת הצופן החדש של NLP לעומת הטיפול לפי הצופן הקלאסי, אם כן, הוא שבשיטה החדשה, השלכות בלתי רצויות של אפיק פעולה מסוים, ניתנות לזיהוי כבר בשלב מוקדם – עוד לפני ביצוע הפעולה, כך שניתן יהיה לשנות את התהליך באופן שיתאים למכלול צרכיו של האדם.

מדוע תהליך NLP בשיטת הצופן החדש מטפל בשורש הבעיה ולא בסימפטום

במסגרת טיפולי NLP בשיטת הקוד החדש, ניתן דגש על הטיפול במצבו הרגשי המשתנה של האדם. זאת במקום לטפל באופן נקודתי בתוצאה ספציפית בחייו על ידי שינוי של דפוס התנהגות בודד.
שינוי במצב הרגשי משנה את מגוון דפוסי הפעולה של המטופל באופן טבעי ומאפשר לו לבחור בזמן אמת את דרכי ההתמודדות המתאימות למצבו, מתוך מנעד האפשרויות העומדות לרשותו ועל פי ההקשר הרלוונטי. זאת על מנת להקנות לפרט גמישות בחייו במקום לכבול אותו לדפוסי התנהגות קבועים ובלתי מסתגלים.

בשורה התחתונה

כפי שהסברנו בשורות הקודמות, תהליך הטיפול בשיטת NLP הצופן החדש, נועד לטפל במצבו הרגשי המשתנה של האדם במקום להחליף התנהגות אחת באחרת באופן ישיר ונקודתי בלבד. מסיבה זו, תהליכי שינוי עם הצופן החדש של NLP משמשים לא רק לטיפול בבעיות מוגדרות, אלא להשגת שיפור כללי ברמת התפקוד של הפרט בכל תחומי החיים גם ללא הקשר של בעיה ספציפית.
NLP הצופן החדש ניתן כאמור ללמידה במסגרת קורס NLP אונליין וליישום במגוון מסגרות והקשרים.

 

 

 

תוכן עניינים
קבלו את כל הפרטים על קורס NLP

כתבות בתחום ה - NLP

משפטי מוטיבציה מומלצים

משפטי מוטיבציה

זקוקים למוטיבצית שיא? רוצים להתמלא באנרגיה לספורט, עבודה, למידה ולחיים? הכנו לכם רשימת משפטי מוטיבציה, שתעשה לכם טוב בלב, תניע את המנועים שלכם, ותגרום לכם

קרא עוד »

מושגים ב-NLP

בין אם אתם חדשים או ותיקים בעולם ה NLP הכנו לכם מושגים ב NLP שמהווים מושגי מפתח שממש כדאי להכיר. ראפור (Rapport) – יצירת קשר

קרא עוד »
תת-מודע

תת-מודע

המונח "תת-מודע" מתייחס לחלקים בפסיכולוגיה של האדם שאינם במודעות שלו, אך משפיעים על התנהגותו, מחשבותיו ורגשותיו.   התת-מודע כולל: – זיכרונות, מחשבות ורגשות שהודחקו –

קרא עוד »
שפת גוף

שפת גוף

שפת גוף היא שפה עוצמתית שאם נלמד להכיר אותה, נוכל לזהות מחשבות, תחושות ורגשות שלא נאמרות, ונוכל להעביר את המסרים שלנו בצורה הרבה יותר אפקטיבית.

קרא עוד »
מיתוסים NLP

מיתוסים על NLP

NLP הוא תחום חדשני ב 50 שנים האחרונות, לצד מיליוני האנשים שכבר למדו את השיטה ומיישמים אותה בשלל תחומי החיים – עסקים, זוגיות, בריאות, התמודדות

קרא עוד »
איך להגשים חלום

איך להגשים חלום

האם חלומות יש רק בסרטי דיסני? או שמא, הם משהו שלכל אחד ואחת מאיתנו יש. האם עלינו לרדוף אחרי החלומות שלנו, או אולי דווקא לקבל

קרא עוד »
ספרי NLP

ספרי NLP

בחרנו לכם את 5 ספרי NLP שלדעתנו, ייתנו לכם הכי הרבה ידע, הבנה וכלים פרקטיים בעולם ה NLP. ספר NLP הוא פתח לעולם מרתק על

קרא עוד »
ראפור

ראפור

ראפור, הינו מושג חשוב ב NLP, שפירושו מצרפתית כימיה. היכולת ליצור אינטרקציה טובה, וקשר בטוח עם אדם נוסף. ראפור הינו כלי, שאנו מיישמים רבות בחיינו

קרא עוד »
ספרים בתחום הבריאות

ספרים בתחום הבריאות

מתוך הבנת הקשר הבלתי ניתן לערעור בין גוף ונפש, אנשים רבים השואפים למצות את הפוטנציאל הגלום בהם ולפרוץ גבולות אישיים, מחפשים דרכים להיטיב עם גופם

קרא עוד »
התמודדות עם מחשבות שליליות

התמודדות עם מחשבות שליליות

כולנו חווים רגשות מגיל צעיר, אולם כמבוגרים המנסים לנווט בעולם הכאוטי של החיים המודרניים, לעתים קרובות, מגוון הרגשות שאנו חווים ביום יכול להשתנות באופן דרמטי.

קרא עוד »
איך לאכול בריא

איך לאכול בריא

האם אתם רוצים ללמוד כיצד לאכול בריא יותר? אולי אתם רוצים לרדת במשקל ? אולי המשקל שלכם תקין אבל אתם מעוניינים לשפר את הבריאות שלכם

קרא עוד »
NLP ׁלימוד עצמי

NLP ׁלימוד עצמי

שאלה שעולה לעיתים קרובות בהקשר ל -NLP היא האם ניתן ללמוד NLP באופן עצמאי מספר או קורס NLP מקוון. לעיתים קרובות שאלה זו נענית בשלילה

קרא עוד »
איך להיות אפקטיבי

איך להיות אפקטיבי

האם תהיתם אי פעם איך זה שיש אנשים שנראה שיש להם מספיק זמן לעשות את כל מה שהם רוצים, ואילו אחרים תמיד ממהרים ממשימה למשימה,

קרא עוד »
ביטחון עצמי

ביטחון עצמי

מה זה ביטחון עצמי? האם זו תכונה, מיומנות או אופי? האם זה מולד או נרכש? איך זה משפיע על החיים שלנו? אלו מגוון שאלות שצפות

קרא עוד »