דחיינות

דחיינות

לפני שלוש מאות שנה כתב המשורר האנגלי אדוארד יאנג כי "דחיינות היא גנב הזמן". למרות שזה נשמע נורא עמוק, אנשים רבים התקשו להבין את האמירה הזו היות ודחיינות יוצרת את האשליה המתעתעת כאילו היא דווקא מעניקה לאדם ה"חוטא" בה יותר זמן. מדוע, אם כן, זכתה הדחיינות למוניטין של הרגל כה שלילי? הסיבה לכך עשויה להיות נעוצה בעובדה שדחיינות גוזלת מאיתנו את השקט הנפשי שלנו. כן, לדחות דברים דורש מאיתנו המון אנרגיה נפשית. רובנו דוחים דברים מכיוון שהם קשים לנו מדי, גוזלים זמן רב משאנו מעוניינים להקדיש להם, לא נעימים לנו וכן הלאה. עם זאת, דחייתם רק דוחה את הרגע בו נאלץ להתמודד עימם. עצם הידיעה הזו מייצרת עבורנו מצב מתמשך של חרדה ודאגות, עד לרגע בו אנו מתמודדים עם אותה המטלה או הפעולה שניסינו לדחות. אז מה עושים? קוראים.

על הקשר בין דחיינות והשימוש בלחץ ככלי להנעה עצמית

אף שמעטים מודעים לכך, דחיינות היא למעשה דרך להשתמש בלחץ כדי להניע את עצמנו! למה הכוונה? ובכן, כאשר אנו דוחים את הטיפול במטלה מסוימת, זה כאמור משום שאנחנו מעדיפים להימנע מלעשות משהו שלא נעים או קשה לנו לעשותו. אף שלזמן מה זה, נראה שזה משרת אותנו, הרי שבפועל, בשולי התודעה שלנו, הלחץ הולך ונבנה.

אנחנו הרי יודעים שנצטרך להתמודד עם מה שדחינו, במוקדם או במאוחר, ובשלב כלשהו אנחנו כבר לא מצליחים להתעלם מהדחיפות של הטיפול בעניין הזה יותר. כשזה קורה זה בדרך כלל כבר ברגע האחרון ומלווה בלחץ, ואז אין לנו ברירה אלא להתמודד עם המטלה במהירות וביעילות המרבית שמתאפשרת לנו. האם הבנתם מה קרה כאן? שוב השתמשתם "בהצלחה" בלחץ כדי להעניק לעצמכם מוטיבציה לביצוע פעולה שמאתגרת אתכם.

כשאנחנו מנסים להרוויח זמן כדי לא להפסיד כסף

נניח שאתם מקבלים חשבון גבוה שאתם לא ששים לשלם. יש לכם את הכספים לשלם את זה אבל אתם ממש מעוניינים להתעסק עם הנושא. אז אתם מוציאים את המסמך מחוץ לטווח הראייה, ומניחים אותו במקום כמו המגירה או הארון. זה לא שאתם לא מודעים לעובדה שמדובר בחוב שבאיזשהו שלב תיאלצו לשלם או שיהיו לכך השלכות.

עם זאת אתם מעדיפים לנסות ולהתעלם מהנושא עד כמה שניתן. אלא שבכל פעם שאתם פותחים את המגירה או את הארון, החשבון נמצא שם ואתם שוב מרגישים את חוסר הנוחות שהוא גורם לכם. ואז מגיעה דרישת התשלום השניה. זה כבר משהו שפחות קל לכם להתעלם ממנו, אבל בכל זאת, החשבון שוב נכנס לאותו מקום המסתור. עד שלבסוף שירות הגביה מאבד סבלנות ומאיים בנקיטת פעולה לא נעימה כנגדכם – ואתם נאלצים לשלם את חובכם.

מה בעצם קרה לנו פה? מרגע קבלת החשבון הראשון ועד שנאלצנו לשלם אותו בפועל, הלחץ הלך והתגבר. בהדרגה, זה גרם לנו לאי נוחות רבה יותר. זה נעשה פחות ופחות קל להתעלם מהפעולה שבחרנו לדחות. עד שבסופו של דבר, כדי להקל על עצמנו מהמתח המוטל על כתפינו, החלטנו לפעול.

 

דחיינות היא עבודה במשרה מלאה

דחיינות, כולל שימוש בלחץ כדי להניע את עצמנו, היא אחד הנושאים שאנו בוחנים בקורסי ה – NLP שלנו. בדרך כלל אנשים היעילים ביותר באזורים מסוימים בחייהם יהיו דחיינים כרוניים באחרים.

דוגמאות לתחומים בהם המשתתפים נוטים להתמהמה כוללות: טיפול בבירוקרטיה (מילוי טפסים וכדומה), הגשת דוחות אישיים לרשויות המס, סידור הבית, השלמת פרוייקטים, התחלת תכנית אימונים או הפחתת משקל, מענה להודעות דואר אלקטרוני או לשיחות טלפון, ועוד רבים נוספים.

פעמים רבות, יש לנו כל כך הרבה מה לדחות, עד שאנחנו מכלים את מרצנו בניהול השינויים בלוחות הזמנים שלנו ולא בעשיה שתקדם אותנו.

אם אתם מרגישים שהדחיינות מציפה אתכם, ומונעת ממכם להשיג את מה שאתם רוצים. מוזמנים לקרוא עוד על לימודי NLP, במסגרתם רוכשים כלים שונים להתפתחות אישית ולומדים לעצב את ההתנהגות שלנו והתודעה בצורה שתהיה אפקטיבית עבורנו

איך דחיינות מכרסמת בשקט הנפשי שלנו

נניח שדחיתם את מילוי הדוח השנתי למס הכנסה. המכתב ממס הכנסה הגיע בשבוע שעבר והמועד האחרון להגשה הוא רק בעוד מספר חודשים. בתחילה קל להתעלם מכך, מן הסתם. אך בהדרגה אנחנו מתחילים לחשוב על מועד זה, ועל הקנסות הצפויים לנו אם נגיש את הדוח השנתי באיחור.
המשימה הדחויה אם כן, כבר "יושבת" עלינו כנטל שאנו מתחילים לחוש במשקלו. הלחץ הולך ומצטבר בתודעתנו. בהדרגה נדרש יותר ויותר מאמץ כדי "לא לחשוב על זה". זאת למרות שבפועל נצטרך למלא את הדוח הזה – בין אם נרצה או לא נרצה – במוקדם או במאוחר. כלומר, אנחנו יודעים בהכרח איך הסיפור הזה יסתיים: במילוי של הדוח השנתי על ידנו. השאלה היא איך נרגיש עד שנטפל בנושא ובאיזה אופן נעשה זאת.

כיצד דחיינות נוטלת את השליטה מידינו

אם נשוב לרגע לדוגמא שהבאנו לעיל, חשוב להבחין בכך שדחיית הטיפול בדוח לא שינתה דבר וחצי דבר לעניין ההכרח לטפל בו. למעשה, כל מה שהדחיינות תרמה לעניין, הוא רמה הולכת וגוברת של לחץ ואי נוחות, שנבנו במשך כמה שבועות או כמה חודשים – שבסופם פעלנו ממקום של לחץ ולא מתוך בחירה. אותו התרחיש חוזר על עצמו עם כל המשימות שאינן מושלמות במועדן וכל הדברים שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו לדחוק אותם לשולי תודעתנו. האין זה בזבוז משווע של אנרגיה?

אז הינה כמה דברים שיכולים פרקטית לעזור:

  • יצרו מוטיבציה להתחיל ולפעול – העזרו במדריך איך להגשים חלום.
  • למדו להציב מטרות בצורה אפקטיבית בעזרת המדריך – מודל SMART להצבת מטרות.
  • זכרו שאתם לא חייבים להתמודד עם הדחיינות לבד. יצרו לכם סביבה מנצחת ושפרו את התקשורת הבין אישית שלכם.
  • הבינו שאם אתם כבר זמן מה מרגישים שאתם נלחמים בדחיינות, ייתכן ויש משהו בתת-מודע שלכם, שמונע מכם לפעול. נסו לחקור יותר לעומק את הסיבות, הפחדים והקושי לפעול. NLP יכול לעזור בכך

מתוך הבנת האופן בו דחיינות פוגעת בשלוות הנפש של מי שחוטא בה, פותחו כלים רבים להתמודדות עם נושא הדחיינות במסגרת שיטת ה – נל"פ. את חלקם נסקור בשורות הבאות.

6 אסטרטגיות מעולם ה – NLP להתמודדות עם דחיינות

חשבו על מטלה שאתם דוחים את הטיפול בה כבר זמן מה, והקדישו כ – 15 דקות לתרגיל הבא. וודאו שלא יפריעו לכם. כבו גם את הטלפון הנייד שלכם.

 

כעת עברו על השלבים הבאים:

  1. קחו כמה דקות כדי לחשוב ולהרגיש עד כמה דחיית הפעולה שעליכם לבצע, כבר גרמה לכם לחץ מאז שהבנתם לראשונה שהמשימה מצריכה טיפול. הקפידו להתעמק באמת ברגשות האלה.
  2. חשבו והרגישו, כמה מתח הדחיה גורמת לכם כרגע – בהווה. כמה זמן אתם מקדישים לחשיבה על זה (או למאמץ שלא לחשוב על זה), לתחושות האשמה, להתמודדות עם תזכורות חוזרות מעצמכם או מאחרים, וכן הלאה. שוב, התעכבו על תחושות אי הנוחות האלה.
  3. חשבו כמה אי נוחות זה יגרום לכם אם תמשיכו לא לעשות דבר בקשר לזה למשך כמה שבועות או אפילו כמה חודשים נוספים.
  4. כעת משחוויתם מחדש את חוסר הנוחות ואי הנעימות הכרוכים בדחיינות בנושא זה, עליכם לבדוק את היתרונות של נקיטת פעולה. קחו כמה רגעים כדי להרגיש כמה טוב תחושו לאחר שתנקטו פעולה ותוכלו להניח מאחוריכם את העניין שדחיתם!
  5. אם יש אתם יודעים אילו פעולות נדרשות כדי להתמודד עם המשימה שדחיתם, עברו על תכנית הפעולה בראשכם, כדי להזכיר לעצמכם כמה זמן ומאמץ אכן נדרשים להשלמתה. לאחר מכן, השוו את עלות הפעולה (מבחינת אנרגיה, מאמץ וכו') לעלות הכרוכה באי נקיטת הפעולה.
  6. עכשיו עשו זאת. כרגע, כשהנושא עדיין טרי במוחכם וברגשותיכם, בצעו את הצעד הראשון לטיפול במשימה שדחיתם.

איך להפסיק לדחות ולהתחיל לפעול

אחת הדרכים להתכונן לשינוי בדפוסי הפעולה שלכם, היא להכין רשימה כתובה של כל הדברים שאתם דוחים כרגע. אם אתם באמת רוצים לשדרג את המוטיבציה שלכם לפעול, רשמו הערה לצד כל אחד מאלה, שמתייחסת לפרק הזמן שאתם מתמהמהים בביצוע המשימה האמורה, וכמה הנושא משפיע עליכם לרעה, מבחינת השקט הנפשי.

דמיינו את החופש שיהיה לכם מרגשות אשמה אם תטפלו במשימות בזמן

רוצים להתענג על טעימה מאיך שהחיים שלכם יראו כשתגמלו מהרגל הדחיינות? חשבו על יום שבו פעלתם ביעילות מרבית, ונסו לחוות אותו מחדש בעיני רוחכם. חשבו על תחושת הקלילות, החופש והחיוניות שחוויתם… זו המטרה שלכם – ליהנות שוב מההרגשה הזו בכל יום בחייכם, או לפחות ברובם.

 

 

תוכן עניינים
קבלו את כל הפרטים על קורס NLP

כתבות בתחום ה - NLP Master

התמודדות עם פחד

התמודדות עם פחד

מאמר זה בוחן את ההיבטים השונים של פחד ומספק תובנות על ניהול והתגברות עליו. מבוא: כוחו של הפחד פחד הוא רגש רב עוצמה שיש לו

קרא עוד »
קורס NLP MASTER אונליין

קורס NLP Master אונליין

קורס NLP Master אונליין הוא הקורס ברמה השנייה במסגרת לימודי NLP המוצעים בארץ ובעולם. הקורס נותן כלים טיפוליים שונים המאפשרים למשתתפות ולמשתתפים, ראשית, לעשות תהליך

קרא עוד »
קורס NLP Master בבאר שבע

קורס NLP Master בבאר שבע

קורס NLP Master בבאר שבע הינו הקורס ברמה השנייה במסגרת לימודי NLP. קורס המאסטר בבאר שבע, מעניק כלי טיפול מעמיקים ומיוחדים אשר מאפשרים לנו קודם

קרא עוד »
קורס NLP MASTER בחיפה

קורס NLP Master בחיפה

קורס NLP Master בחיפה והסביבה, הוא קורס מיוחד המעניק למשתתפים ולמשתתפות בו כלים, יכולות וניסיון לקחת את עצמם בתחום האישי והמקצועי מספר צעדים משמעותיים קדימה.

קרא עוד »
קורס NLP MASTER בתל אביב

קורס NLP Master בתל אביב

קורס NLP Master בתל אביב והסביבה הוא קורס יוצא דופן שנועד לקחת 10 צעדים קדימה את היכולות, הכלים והניסיון שצברתם במהלך קורס NLP פרקטישיונר. במסגרת

קרא עוד »
קורס NLP Master

NLP Master

קורס NLP Master Practitioner הוא קורס מרתק שנועד להעמיק את הידע, הניסיון והתרגול ושיטת NLP. המשתתפים והמשתתפות לומדים לזהות אמונות שורש, חווים תהליכי עומק משמעותיים,

קרא עוד »
חמלה עצמית

חמלה עצמית

האם אי פעם איבדתם את העשתונות מול עצמכם? האם חטאתם בהאשמות הלקאה עצמית אחרי שעשיתם משהו שאתם מתחרטים עליו? קל להיות קשוח כלפי עצמך –

קרא עוד »
לאהוב את עצמי

לאהוב את עצמי

לאהוב את עצמי: משפטי אהבה להעצמת האהבה העצמית. אחת ממנטרות הניו אייג' שאנו שומעים לעתים קרובות ממאמנים אישיים ואנשי רוח, הינה שכדי להגיע להגשמה עצמית,

קרא עוד »
איך להתמודד עם אובדן

איך להתמודד עם אובדן

אין דרך נכונה או לא נכונה להתמודד עם אובדן, אך בהחלט יש דרכים בריאות להתמודד עם תהליך האבל המגיע בעקבותיו. במאמר זה נסביר מדוע ההתמודדות

קרא עוד »
טיפול בדחיינות

טיפול בדחיינות

רבים מאיתנו מכירים מקרוב את נושא הדחיינות – הנטיה לדחות את ביצוע המשימות העומדות בפנינו עד לרגע האחרון. נשאלת השאלה: מדוע אנחנו עושים זאת? האם

קרא עוד »